Advertise Here

ZEDERACH

- Another Blogger Blog's


Německá studie objevila ve 119 potravinách víc než 250 sporných substancí. Co všechno „prosákne“ do potravin z obalů z recyklovaného papíru?

Adventní kalendáře mladým i starým v Evropě každoročně zpříjemňují čekání na Vánoce. S každými otevřenými dvířky je štědrovečerní nadílka o něco blíž. Aktuální testy v Německu však ukázaly, že podobně jako kolega Ježíšek, ani čokoládoví sněhuláci, hvězdičky a autíčka nepřicházejí sami. Namísto dárečků je však doprovází nebezpečí onemocnění jater, oslabení imunity, a dokonce i rakoviny.


Německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest na počátku adventního období otestovala 24 adventních kalendářů. Odborníci se nestačili divit, když analýza v čokoládě všech testovaných výrobků odhalila přítomnost minerálního oleje, který se do čokolády dostal z obalů z recyklovaného papíru. Přítomnost minerálních olejů je přitom v jakékoliv potravině nežádoucí, neboť se jedná o směs uhlovodíků ropného původu a potraviny takto kontaminované nejsou vhodné k lidské konzumaci.

Výjimečně vysoká nálož jedovatých látek byla objevena v kalendáři společnosti ArkoV některých případech šlo sice „pouze“ o stopové množství, jinde však o zdraví nebezpečnou dávku. Přičemž cena kalendáře tentokrát nehrála roli – drahé značky na tom byly často hůře než jejich diskontoví konkurenti.

Ve většině případů potravinářské společnosti oznámily, že produkty podrobí vlastním testům. Výjimečně vysokou nálož jedovatých látek, které se používají například jako rozpouštědla, maziva, ochrana povrchů či součást tiskařských barev, odborníci Stiftung Warentest objevili v adventních kolekcích společnosti Arko. Ta se rozhodla své produkty neprodleně stáhnout z trhu.

Seznam testovaných adventních kalendářů
Minerální oleje i v Česku
Informaci zachytila i Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Bohužel jen z německých médií. V systému rychlého varování Rapid Alert System for Food and Feed (RASFF), kam jsou všechny členské státy Evropské unie povinné vkládat informace o nebezpečných potravinách, pokud byly exportovány do dalších členských zemí, se totiž dle tiskového mluvčího inspekce Pavla Kopřivy varování neobjevilo. Později se ukázalo, že německé úřady informaci do RASFF nezařadily, jelikož se domnívají, že nalezené množství nepředstavuje bezprostřední ohrožení pro zdraví.

Přesto se inspekce rozhodla neprodleně kontaktovat české zastoupení společnosti Arko, jejíž zástupci trvali na tom, že žádný z problémových produktů nebyl na českém trhu distribuován. Později (26. listopadu) se nicméně na českých webových stránkách společnosti objevilo následující prohlášení:

„K dnešnímu dni byl stažen z prodeje ze všech prodejen Arko adventní kalendář ‚Sněhulák‘ z mléčné čokolády. V čokoládě uvedeného kalendáře, na základě testu německého Stiftung Warentest, byly zjištěny stopy minerálního oleje. Arko klade vysoké požadavky na kvalitu svých produktů, proto bere výsledky uvedených testů vážně a bude je dále prověřovat. Zákazníkům, kteří si uvedený kalendář zakoupili v našich prodejnách, nabízíme možnost zboží vrátit nebo vyměnit za jiné.“

To je dle Kopřivy zvláštní. „Inspekce o tomto žádným způsobem vyrozuměna nebyla. Přitom jakýkoliv provozovatel potravinářského podniku, pokud zjistí, že distribuuje potravinu, která je nevhodná k lidské spotřebě, je povinen o tom neprodleně informovat inspekci a zároveň učinit veškeré kroky k tomu, aby ta potravina byla stažena z trhu. V opačném případě takové společnosti hrozí sankce,“ reagoval Kopřiva. ČESKÁ POZICE se pokusila kontaktovat i zástupce společnosti Arko, zatím však neúspěšně.


Budou kontroly i v Česku?
Bude česká inspekce reagovat na skutečnost, že Stiftung Warentest objevila minerální oleje ve 24 z 24 testovaných produktů? Zaměří se na tento typ potravin, přestože databáze RASFF informaci zatím neobsahuje? Koneckonců samotný Kopřiva připustil, že minerální oleje jsou kontaminanty, jejichž přítomnost je důvodem k označení potraviny jako nevhodné k lidské spotřebě, a tudíž nesmí docházet k její distribuci.

Nebezpečná látka prý pochází z obalů z recyklovaného papíru a do čokolády, která je nechráněně uložena v krabici, se dostala během skladování„Pokud v Německu došlo k takovému pochybení, tak se zajisté jedná o významný faktor, který přispěje k tomu, že v brzké budoucnosti ze strany inspekce bude kladena větší pozornost na tento segment a tuto konkrétní kontaminantu,“ odpověděl Kopřiva. Zda Státní zemědělská a potravinářská inspekce adventní kalendáře letos již kontrolovala, Kopřiva nevěděl. Podotkl však, že monitoring cizorodých látek probíhá napříč celým sortimentem.

Zajímavé je i další zjištění Stiftung Warentest – nebezpečná látka prý pochází z obalů z recyklovaného papíru a do čokolády, která je nechráněně uložena v krabici, se dostala během skladování. Zasažena tedy zdaleka nemusí být pouze čokoláda v adventních kalendářích. Kopřiva připouští, že se inspekce bude muset minerálními oleji začít zabývat. „Pakliže se objeví informace, že nějaký jiný sortiment byl v tomto typu obalu distribuován, tak bezpochyby proběhne kontrolní akce, během které budou odebrány a analyzovány vzorky,“ ujišťuje mluvčí.


ceskapozice.cz

1 komentářů:

Blogger řekl(a)...

Objevte eToro, největší sociální investiční síť na světě, kde miliony klientů vydělávají kopírováním obchodních rozhodnutí našich nejlepších obchodníků.

Obchod odkudkoli Čas jsou peníze. Obchodujte na počítači, mobilu a tabletu

227,651,647 - Otevřené obchody na eToro

Okomentovat