Advertise Here

ZEDERACH

- Another Blogger Blog'sKašel sám o sobě je užitečný reflex, kterým se naše tělo zbavuje nežádoucích částic. Může se jednat o cizorodé částice jako je prach, podráždit může kouř, tělo se také může snažit zbavit hlenu nebo se může i jednat o například reakci na chlad. Příčin může být zkrátka mnoho.
Ovšem kašel se z užitečného mění na nežádoucí, pokud se stává příznakem doprovázejícím onemocnění horních cest dýchacích. Kašel v tomto případě může mít více příčin. Jednou z nejčastějších je zadní rýma, kdy dochází k zatékání hlenu, kterému dochází při zánětu dutin a nutí k častému vykašlávání. K dalším příčinám patří astma nebo také reflexní choroba jícnu, kdy se vrací potrava ze žaludku do jícnu a nutí k vykašlávání.

V počátcích je kašel suchý, dráždivý a snažíme se ho tlumit. K další fázi dochází k vykašlávání sousta, kdy se snažíme toto sputum zředit, aby docházelo k jeho lepšímu vykašlávání a tím i ke zlepšení průběhu nemoci. Kromě podávaných přípravků může přispět k lepší viskozitě hlenu dodržování pravidelného pitného režimu.

Při léčbě je důležité si uvědomit, že by se neměly kombinovat přípravky kašel tlumící s přípravky podporujícími vykašlávání kvůli nežádoucímu hromadění hlenu v dolních cestách dýchacích. Rovněž přípravky podporující vykašlávání by se neměly podávat večer, aby nedocházelo k vykašlávání v noci, kdy je to nevhodné.

Existuje řada bylinek, které podporují proces vykašlávání a s řadou z nich se můžeme setkat v doplňcích stravy, s některými dokonce i v lécích. Jedním z nejznámějších je jitrocel kopinatý (plantago lanceolata), který obsahuje sliz, který zlepšuje viskozitu hlenu a napomáhá vykašlávání. Jitrocel je samotný vhodný i pro děti.

Tymián (thymus vulgaris) obsahuje silice (tymol, karvakrol, cineol a podobně), které pomáhají při léčbě kašle a mírní jeho průběh. Tymiánové silice se používají i v aromaterapii k inhalacím.

Podobné silice (thymol, karvakrol, cymen) obsahuje i mateřídouška obecná (Thymus serpyllum) se stejnými účinky. Tyto silice dobře napomáhají rozpouštět hleny

Další užitečnou bylinkou je divizna velkokvětá (Verbascum desnsiflorum), která obsahuje jako účinné složky flavonoidy, třísloviny a zejména pro léčbu kašle užitečné saponiny. Divizna pozitivně působí jak u suchého, tak i vlhkého kašle. Podporuje díky saponinům zředění hlenu a jeho lepší vykašlávání, což pomáhá při produktivním kašli. Ovšem také pomáhá na sliznici dýchacích cest ochranný film, který brání jejímu vysychání a tím snižuje nucení ke kašli. 

Existuje i celé další množství léčivých rostlin, například boswellie, bazalka či eukalyptus.

celostnimedicina.cz

0 komentářů:

Okomentovat