Advertise Here

ZEDERACH

- Another Blogger Blog's


SLEPÁ ŽENA ZNOVU VIDÍ DÍKY BIONICKÉMU OKUAustralští vědci provedli koncem srpna první operaci bionické oka s 24 elektrodami. Jde o revoluční krok ve snaze vrátit slepým lidem zrak.

Paní Dianne Ashworth přišla o zrak díky dědičnému onemocnění Retintis pigmentosa. Jako první na světě jí implantovali prototyp bionické oka. Předcházela však tomu několikaletá spolupráce při jeho vytváření a dolaďování. 
"Nemohla jsem se dočkat. Když jsem začala vidět, byl to nejprve jen záblesk světla ... Bylo to úžasné. Najednou se mi vynořovaly před očima nové předměty různých tvarů," popsala své první pocity paní Ashworth. 
Nyní budou prototyp testovat. Předpoklad je, že to potrvá zhruba rok a půl. Cílem je doladit bionické oko tak, aby paní Ashwort viděla reálný a ostrý obraz.

Podle oficiálních údajů slepota je nemoc, která dokáže zřejmě nejvíce ovlivnit schopnost člověka vést samostatný život. Hlavní příčinou dědičné slepoty je Retintis pigmetosa, kterou na světě trpí asi 1,5 milionu lidí. Charakteristická je postupnou ztrátou zraku.
Bionic Vision Australia, které vyvinulo bionické oko, je konsorciem výzkumných pracovníků. Bionické oko se skládá z kamery, která je propojena s brýlemi, které zachycují vizuálně scény a vysílá rádiové signály frekvence skrze mikročip, který je implantován v oku. Elektrody připojené k čipu tyto signály převedou na elektrické impulsy, které pak stimulují zbývající buňky v sítnici připojené na zrakový nerv. 
Díky tomu se pak v mozku zpracuje obraz.


cr24.cz

0 komentářů:

Okomentovat